Dlaczego OC biura rachunkowego jest tak ważne?

Obowiązkowe ubezpieczenia OC dotyczą przede wszystkim kierowców samochodów. Wcale jednak nie ograniczają się tylko do tej grupy. Oprócz nich mamy również OC dla lekarzy, prawników czy biur rachunkowych. W dzisiejszym poradniku odpowiemy na pytanie dlaczego takie ubezpieczenie jest istotne, a także wyjaśnimy z jakiego powodu ustawodawca zdecydował, że musi być ono obowiązkowe. Sprawdzimy także czy pracownicy takich placówek muszą mieć własne, indywidualne ubezpieczenia, czy wystarczy jedna zbiorcza polisa.

Odpowiedzialność cywilna

Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszego pojęcia, czyli czym właściwie jest odpowiedzialność cywilna. Otóż mówimy o niej wtedy, gdy jedna ze stron naruszyła interesy drugiej, poprzez swoje działanie lub zaniechanie. Efektem może być na przykład utrata dobrego imienia, albo straty finansowe. Zazwyczaj sprawca zobowiązany zostaje przez sąd do naprawy szkody, czasami wyroki opiewają na sumę setek tysięcy złotych i więcej. OC biura rachunkowego ze strony iexpert.pl jest po to, by przejąć na siebie konsekwencje ewentualnego błędu, który może zostać popełniony przez pracujących tam księgowych. Błąd taki zdarzyć się może każdemu, w końcu jesteśmy tylko ludźmi, a nie maszynami. Jeżeli sytuacja taka będzie miała miejsce, biuro na pewno zostanie pociągnięte do odpowiedzialności. Dlatego też jest niezmiernie istotne, by było ono chronione na takie sytuacje, ponieważ w innym przypadku kara mogłaby być tak wysoka, że zaprzepaściłaby szansę na dalsze istnienie danej placówki, a to byłoby ze szkodą dla jej klientów.

Obowiązkowe ubezpieczenia OC dotyczą przede wszystkim kierowców samochodów

Każdy może popełnić błąd

Inną sprawą jest fakt, że każdy księgowy w biurze rachunkowym może popełnić jakieś błędy. Przepisy podatkowe i księgowe są tak skomplikowane, że niejednokrotnie sądy wydawały już sprzeczne ze sobą wyroki, dotyczące bliźniaczych spraw. Jeżeli nie byłoby takiego rodzaju ochrony, jaką daje OC biura rachunkowego, to z pewnością mało kto decydował by się w ogóle na otwarcie tego rodzaju placówki. Tymczasem społeczeństwo bardzo chętnie korzysta z usług takich biur, ponieważ wystarczy prowadzić małą jednoosobową firmę, by móc wprost utonąć w podatkach. I właśnie tacy ludzie najczęściej korzystają z usług outsourcingu kadr (https://pl.wikipedia.org/wiki/Outsourcing), ponieważ sami nie daliby sobie rady z rozliczaniem wszystkich podatków. Inna sprawa, że samodzielnie wypełniając wszystkie dokumenty podatkowe można bardzo łatwo popełnić błąd, a konsekwencje mogą być wyjątkowo dotkliwe. Jeżeli dojdzie do uszczuplenia podatku na dużą skalę, grozić może również odpowiedzialność karna.

Dlaczego OC jest obowiązkowe?


Tak jak ustawodawca narzucił na kierowców obowiązek posiadania OC na pojazdy mechaniczne (ponieważ za ich pomocą można wywołać ogromne szkody), tak również zrobił to w przypadku między innymi lekarzy, biur nieruchomości, czy ostatecznie biur rachunkowych. Nie znaczy to oczywiście, że każda zatrudniona osoba jest zobowiązana płacić OC. Obowiązek nałożony jest na przedsiębiorstwo, nie konkretnych pracowników, stąd OC biura rachunkowego obejmuje automatycznie wszystkich tam pracujących. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zapewne nikt nie podjąłby ryzyka zajmowania się czyimiś sprawami podatkowymi, licząc się z możliwością zrujnowania finansowego do końca życia, jeżeli doszłoby do jakiegoś błędu. Właśnie dlatego pracownicy biur rachunkowych, ale nie tylko, są zobowiązani przez prawo do posiadania odpowiedniej ochrony. Oczywiście jeżeli mamy jednoosobową firmę świadczącą obsługę księgową, to musimy wykupić odpowiednie OC dla siebie i wtedy ten obowiązek dotyczy bezpośrednio naszej osoby.

Obowiązkowe ubezpieczenia OC dotyczą przede wszystkim kierowców samochodów