Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla wszystkich medyków

Od 2010 roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, każdy lekarz – w tym także dentyści – muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Dlaczego? Jest to tak naprawdę ochrona dla tych wszystkich pacjentów, którzy ucierpią w skutek błędów medycznych, jakie (niestety!) zdarzają się bardzo często.

Wprowadzenie rozporządzenia

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego tematu, że istnieje coś takiego jak ubezpieczenie OC lekarzy. Warto jednak mieć tą świadomość – na wypadek, gdyby ktoś jednak ucierpiał na skutek działania lekarza. Nie będzie tu jednak mowy o pacjentach, ale o obowiązkach, jakie spoczywają na medykach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2010 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 515, dalej „rozporządzenie”) każdy lekarz musi je wykupić. Są to przepisy wykonawcze. Nie dostosowanie się do nich może grozić konsekwencjami prawnymi. Jest to dokument odnoszący się do wszystkich medyków, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski. Można nawet posunąć się do stwierdzenia, że nie ma szans na rozpoczęcie działania, jeżeli lekarz nie będzie posiadał takiej ochrony ubezpieczeniowej.

Skoro już wiadomo, że ubezpieczenie OC lekarzy jest obowiązkowe, czas na jego wykupienie

Szkoda ze strony lekarza

O błędach medycznych mówi się obecnie dużo. Nie dziwi więc fakt, że polskie prawo dba o dobro wszystkich pacjentów, którzy w tym momencie cierpią. Niekiedy chodzi „jedynie” o zdrowie, ale czasem sprawa jest zdecydowanie poważniejsza, ponieważ pacjent traci życie. Co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa? Wszelkiego rodzaju szkody, jakich dopuściła się osoba tylko i wyłącznie podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Trzeba jednak wiedzieć, że ochrona nie działa, jeżeli lekarz został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu lub też został zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków – co także niekiedy ma miejsce.

Jeżeli lekarz jest osobą posiadająca pełną zdolność do wykonywania swoich obowiązków, takie ubezpieczenie musi mieć. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może również doprowadzić do ograniczenia, jeżeli chodzi o wypłatę odszkodowania.

OC dla lekarza

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego tematu, że istnieje coś takiego jak ubezpieczenie OC lekarzy

Skoro już wiadomo, że ubezpieczenie OC lekarzy jest obowiązkowe, czas na jego wykupienie. Gdzie należy to zrobić? Wszystko tak naprawdę jest sprawą indywidualną. Każdy medyk musi samodzielnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe. Do wyboru są różnorodne oferty, które warto w pierwszej chwili do siebie porównać. W szczególności, jeżeli chodzi o zakres ubezpieczenia. Warto udać się do niezależnego agenta ubezpieczeniowego, który pomoże dopasować ofertę dla danego lekarza. Dzięki temu będzie wiadome, która oferta jest najkorzystniejsza. O obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC powinni w szczególności pamiętać Ci lekarze, którzy działają prywatnie.

Bezpieczeństwo ekonomiczne dla lekarzy

Ktoś powie, że taka ochrona ubezpieczeniowa jest niczym innym, jak narażeniem jedynie na dodatkowe koszta. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony. Nawet, jeżeli ktoś bardzo starannie podchodzi do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, nigdy nie może być pewny tego, czy nie zostanie podjęta przez niego zła decyzja. Czasem takie decyzje podejmowane są omyłkowo, co też doprowadza do tragedii. Zamiast płacić odszkodowanie z własnej kieszeni, wszystko pokryje odszkodowanie z ochrony Odpowiedzialności Cywilnej. Tym bardziej, że takie odszkodowania dla pacjentów to niebagatelna kwota. Dzięki temu żaden medyk nie będzie musiał obawiać się ruiny finansowej. Warto więc dokładnie zapoznać się nie tylko z tym tematem, ale również z ofertami ubezpieczeniowymi różnych towarzystw.