Ochrona zdrowia a cudzoziemcy w Polsce

Chociaż oferta ubezpieczeń zdrowotnych dla cudzoziemców jest niezwykle zróżnicowana, to na początku warto skupić się na kilku aspektach, które mogą mieć decydujący wpływ na decyzję o tym, jakie ubezpieczenie finalnie wybrać (https://www.alkaubezpieczenia.pl/wszystko-o-ubezpieczeniu-dla-cudzoziemcow/).

Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców – obligatoryjne czy fakultatywne

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) każdy cudzoziemiec, którego ubiega się o stały pobyt na terenie RP jest zobligowany do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. W sytuacji, kiedy cudzoziemiec będzie ubezpieczony w Polsce, otrzyma taki sam zakres dostępu do pomocy medycznej, jak obywatele polscy.

Niemniej jednak nawet podczas krótszego pobytu poza ojczystym krajem pożądane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Niezależnie od nas w każdej chwili może zaistnieć sytuacja, w której niezbędne będzie skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego. W zależności od charakteru pobytu (w celach zarobkowych, turystycznych bądź edukacyjnych) dostępne są zdywersyfikowane ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców.

W przypadku cudzoziemców pochodzących z państw Unii Europejskiej oraz z pozostałych krajów EFTA, wystarczająca będzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (znana powszechnie jako EKUZ). Zapewnia ona podstawowy zakres świadczeń zdrowotnych takich jak:

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) każdy cudzoziemiec, którego ubiega się o stały pobyt na terenie RP jest zobligowany do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego

  • Dostarczenie przedmiotów ortopedycznych oraz innych środków pomocniczych;
  • Podstawowa pomoc w nagłych przypadkach zagrażających zdrowiu;
  • Leki refundowane.

W pewnym stopniu w uprzywilejowanej sytuacji znajdują się także obywatele państw, z którymi Polska podpisała porozumienia bilateralne. Są to takie kraje jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Serbia i Tunezja.

Obywatele pozostałych państw muszą wykupić prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców. Ponadto, prywatna polisa może być wymagana przy staraniu się o wizę wjazdową Schengen lub wizę krajową – w tym przypadku niezbędne jest ubezpieczenie turystyczne o wartości minimum 30 000 euro w zakresie kosztów leczenia.

Charakterystyczne cechy ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców

Najbardziej standardowy zakres ubezpieczenia obejmuje czynności takie jak:

  • Pobyt oraz leczenie w placówkach medycznych w przypadku niespodziewanego zdarzenia albo choroby;
  • Diagnostyka oraz zabiegi ambulatoryjne, ale tylko i wyłącznie niezbędne dla zdrowia i nagłe;
  • Transport do szpitala w przypadku wypadku drogowego;
  • Transport do państwa pochodzenia obcokrajowca, jeżeli zaostrzeniu uległa choroba przewlekła, na którą cierpiał ubezpieczony;
  • Dostarczenie podstawowych materiałów opatrunkowych oraz leków;
  • Zapewnienie leczenia stomatologicznego w przypadku ostrego bólu;
  • Wymiana lub naprawa okularów, jeżeli zostały zniszczone z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.

Priorytetowe rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej

 

Jak każde ubezpieczenie, także ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców można rozszerzyć o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Daje to ochronę przed ewentualnymi roszczeniami i konsekwencjami finansowymi, jeżeli ubezpieczony cudzoziemiec spowoduje na przykład kolizję bądź poważny wypadek drogowy. Następnym możliwym rozszerzeniem jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),  będące gwarancją odszkodowania, gdy pojawi się jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu.

Najważniejsze wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

Są to przede wszystkim zdarzenia mające charakter świadomego postępowania oraz będące konsekwencją zażywania narkotyków lub innych środków odurzających. Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców nie obowiązuje także w przypadku choroby o podłożu psychicznym.

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) każdy cudzoziemiec, którego ubiega się o stały pobyt na terenie RP jest zobligowany do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego