Specjalistyczne ubezpieczenie dla alpinistów

Planujesz kolejną wspinaczkę w górach lub zamierzasz wyjechać tam w najbliższym czasie? Chcesz mieć pewność, iż w razie nieprzewidzianego i nagłego wypadku będziesz miał zapewnioną pomoc i opiekę lekarską? Sprawdź, co zawiera ubezpieczenie górskie i jak je wykupić.

Czym jest ubezpieczenie górskie dla alpinistów?

Jest to specjalnie przygotowane i dedykowane ubezpieczenie dla wszystkich, którzy uprawiają wspinaczkę wysokogórską. Jej uprawianie zaliczane jest do sportów ekstremalnych, dlatego też oferta ubezpieczeniowa jest przygotowana przy współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu (PZA). Ubezpieczenie udzielane jest na rok i oferuje pełen zakres ochrony podczas zagranicznych i krajowych wypraw w góry.

W najwyższych górach Europy, w Alpach koszty akcji ratowniczej są przerzucane na osobę poszkodowaną, dlatego warto wykupić ubezpieczenie

Co ważne, zakres ubezpieczenia jest taki sam zarówno dla grup, jak i w przypadku jednej osoby. Standardowo obejmuje akcję ratunkową (koszt akcji w przedziale do 100 lub 250 tysięcy złotych), koszt transportu osoby poszkodowanej do Polski, a także koszty leczenia. Polisa działa na całym świecie, oprócz Antarktydy, Arktyki i Grenlandii. Po wykupieniu rozszerzenia można prowadzić działalność górską do nawet 7600 metrów nad poziomem morza.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry?

Ryzyko wypadku w górach, a szczególnie podczas wspinaczki jest bardzo duże. W Polsce akcja ratunkowa jest bezpłatna, ale w przypadku Słowacji, Czech czy Alp trzeba za nią zapłacić. Bardzo często trzeba wykorzystać do akcji śmigłowiec, co oczywiście znacznie podnosi koszty. Na przykład koszt interwencji śmigłowca na Słowacji wycenia się na kwotę około 5 tysięcy euro. Nieco mniejszy koszt ma tak zwana zwykła akcja ratownicza i zawiera się w przedziale od 500 do 2 tysięcy euro.

W najwyższych górach Europy, w Alpach koszty akcji ratowniczej są przerzucane na osobę poszkodowaną, dlatego warto wykupić ubezpieczenie. Dla przykładu godzina pacy ratowników w Austrii, Niemczech, Francji czy Włoszech jest wyceniana na 1500-2000 tysiące Euro. Niestety, w przypadku wypraw na najwyższe himalajskie ośmiotysięczniki nie można skorzystać z oferty tego ubezpieczenia wysokogórskiego.

Istnieje wiele opcji zakupu ubezpieczenia, jednak najlepszą opcją nabycie go przez internet. Znajdziemy tam porównywarki, które wyliczą wstępny koszt ubezpieczenia górskiego. Bardzo często można w tym samym serwisie zakupić gotową już polisę. Zdarza się, iż można zakupić polisę na miejscu, jednak odkładanie tego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Nie mamy wtedy za dużej możliwości wybory odpowiedniej i korzystnej dla nas oferty.