Ubezpieczenie górskie

Ostatnimi czasy coraz więcej osób spędza swój wolny czas w górach. Nie ważne czy to zwykły spacer, czy wspinaczka górska. Jak każdy wie, góry potrafią być zdradliwe i przysporzyć wiele trudności podczas wspinaczki. Dlatego przed takim wypadem powinniśmy się przygotować na każdy możliwy scenariusz. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia, które obejmuje wyjazd w góry. Jest to tzw. ubezpieczenie górskie.

Z czego powinno składać się ubezpieczenie górskie?

Ubezpieczenie powinno składać się m.in.:

  • Ochrona naszego bagażu jak i sprzętu (o ile taki posiadamy),
  • OC – po to, aby w sytuacji w której to my spowodujemy wypadek, wszystkie straty poniósł nasz ubezpieczyciel,
  • NWW – nasz ubezpieczyciel wypłaci pieniądze jeśli dojdzie do wypadku,
  • Wsparcie prawne ubezpieczyciela jak i informacyjne.

Ostatnimi czasy coraz więcej osób spędza swój wolny czas w górach

Główny cel wykupywania ubezpieczenia górskiego

Celem wykupienia takiego ubezpieczenia jest pokrycie wszelkich kosztów związanych z naszym leczeniem oraz całym procesem ratownictwa podczas pobytu w górach. Jeśli chodzi o leczenie to na terenie Europy polisa nie powinna być mniejsza niż 30 tysięcy euro. Natomiast jeśli chodzi o proces ratownictwa to polisa powinna wynosić minimum 5 tysięcy euro. Wszystko to dotyczy wycieczek górskich, nie wspinaczki wyczynowej. Gdy mowa jest o osobach, które wspinają się wyczynowo to tutaj sytuacja może wyglądać trochę inaczej. Wszystko dlatego, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych będzie wymagało od takiej osoby wykupienia specjalnego pakietu rozszerzającego ten podstawowy. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie warunków ubezpieczenia.

Jaki jest koszt ubezpieczenia górskiego?

Przez to, że na rynku działa wiele różnych towarzystw ubezpieczeniowych to ceny są naprawdę różne. Dlatego warto jest skorzystać z prostego narzędzia jakim jest specjalny kalkulator ubezpieczeń. Pomoże on nam w podjęciu najlepszej dla nas decyzji, jeśli chodzi o ubezpieczenie, a dzięki niemu będziemy mogli bez problemu porównać sobie kilka ofert i wybrać tą najkorzystniejszą. Za najtańsze ubezpieczenie górskie możemy zapłacić mniej więcej około złotych natomiast najdroższe to koszt około 60 zł. Warto jest jednak skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego lub udać się do kilku towarzystw ubezpieczeniowych.

Koszt wypadku w górach


Skoro było już o koszcie ubezpieczenia górskiego, warto jest sobie policzyć, ile mniej więcej kosztuje akcja ratunkowa w górach. Dzięki temu łatwo można sobie wykalkulować czy ubezpieczenie to jest potrzebne i nie jest takie drogie. O ile w naszych rodzimych górach za wszystkie akcje TOPR-u, czy GOPR-u płaci państwo, przez co osoba, która potrzebowała pomocy, nie musi ponosić żadnych kosztów w tym zakresie. To już tzw. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala wszystkim obywatelom Unii korzystać z podstawowej pomocy zdrowotnej, ale nie posiada darmowego ratownictwa górskiego. Dodatkowo wiele krajów takich jak Czesi czy Słowacy podjęło uchwały, które nakazują kosztami obciążyć osobę poszkodowaną. I to bez żadnego wyjątku tak więc nieważne czy na tę osobę spadła lawina, czy po prostu zboczyła z trasy to i tak zostanie ona obciążona kosztami poniesionymi za ratunek w górach. Aby jeszcze bardziej to zobrazować, posłużmy się liczbami. I tak oto sama akcja ratunkowa wynosi około 1,5 tys. euro, dodatkowo transport (zazwyczaj jest to helikopter) to już koszt nawet 8 tys. euro. Tak więc, jak można zauważyć, nie są to wcale małe pieniądze. Dlatego tak ważne jest wykupienie ubezpieczenia górskiego.