Wycieczka w góry wyłącznie z dobrym ubezpieczeniem

Wiele osób chętnie spędza każdą wolną chwilę w górach. Wędrówki, wspinaczka, narty, snowboard to tylko tylko część możliwości. Niestety, nawet najbardziej doświadczonym turystom zdarzają się wypadki. Dlatego warto zawsze mieć odpowiednie ubezpieczenie w góry (które wykupisz tutaj: https://bezpiecznypowrot.pl/).

Dlaczego trzeba mieć ubezpieczenie górskie?

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/porazenie-piorunem-objawy-pierwsza-pomoc-skutki-aa-ZCWN-SWCq-265r.html

Góry, nawet niskie, bywają bardzo niebezpieczne. Błyskawiczna zmiana pogody może mieć groźne skutki – zabłądzenie, porażenie piorunem, wychłodzenie. Ale nawet przy pięknej pogodzie można się poślizgnąć czy potknąć, co często kończy się skręceniem kostki czy złamaniem. Wtedy niezbędna jest akcja ratunkowa.

W Polsce ratownictwo górskie jest bezpłatne. Wszystkie koszty akcji TOPR i GOPR pokrywa państwo. Ale w większości krajów ratownictwo górskie jest płatne. Trzeba wiedzieć, że często akcje ratunkowe są wyjątkowo kosztowne, szczególnie gdy konieczne jest użycie śmigłowca czy specjalistycznego sprzętu.

Jedynym wyjściem, aby uniknąć sporych wydatków na akcję ratowniczą, jest wcześniejsze wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Przydaje się ono także w polskich górach. Dzięki niemu mogą zostać pokryte m.in.:

  • ewentualne uszczerbki na zdrowiu,
  • odszkodowanie za zniszczone mienie,
  • dodatkowe koszty leczenia.

Warto wiedzieć, że zwykle polisa ubezpieczeniowa obejmuje także odpowiedzialność cywilną. Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy wypadek zostanie spowodowany z winy ubezpieczonego.

Jakie ubezpieczenie wybrać w góry?

Ubezpieczenie w góry powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia i assistance, ratownictwo, leczenie ambulatoryjne i szpitalne, transport medyczny do kraju, OC prywatne i sportowe, a także transport zwłok

Ubezpieczenie w góry powinno obejmować przede wszystkim koszty leczenia i assistance, ratownictwo, leczenie ambulatoryjne i szpitalne, transport medyczny do kraju, OC prywatne i sportowe, a także transport zwłok.

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni zakres ubezpieczenia. Zależy on od wielu czynników, m.in. od:

  • rodzaju uprawianej aktywności,
  • wysokości gór,
  • planowanych krajów pobytu.

Koniecznie należy też sprawdzić, jakie wyłączenia przewiduje wybrana polisa. Najczęściej są to wypadki po spożyciu alkoholu, ale i często uprawianie sportów ekstremalnych, do których niekiedy zalicza się także narciarstwo.

Dla klasycznych turystów, którzy będą wędrować wyłącznie po oznaczonych trasach do wysokości 3 tys. metrów, wystarczy proste ubezpieczenie górskie.

Jeśli w planach jest uprawianie sportów ekstremalnych, to należy wykupić odpowiednią rozszerzoną na dany sport polisę. Jest sporo bardzo dobrych ubezpieczeń, dedykowanych specjalnie miłośnikom górskich sportów ekstremalnych. Są one zwykle droższe, ale warto zainwestować w nie, bo dzięki temu w razie wypadku nie trzeba się martwić o niezbędne środki na pokrycie akcji ratunkowej i późniejszego leczenia czy transportu zwłok.