Pakiet ubezpieczeń dla lekarzy – co należy uwzględnić?

Bycie lekarzem to duża odpowiedzialność, ale także ryzyko, które związane jest z możliwością popełnienia błędu. Z tego właśnie powodu wszyscy lekarze – bez względu na to czy są zatrudnieni na umowę o pracę, czy też prowadzą własną działalność – muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jednak nie tylko o takiej ochronie muszą oni pomyśleć. Lepszym wyborem będzie pakiet ubezpieczeń, który zawierać będzie także NNW i ochronę prawną.

OC dla lekarza

Osoba, która będzie chciała skorzystać z tej ochrony musi wiedzieć, że nie będzie to możliwe, jeżeli chodzi o szkody rzeczowe. Ochrona będzie działać tylko w przypadku szkód osobowych.

Jak się okazuje, nie zawsze OC dla lekarzy jest obowiązkowe (co też nie oznacza, że należy zrezygnować z samodzielnego wykupu). Z ochrony OC mogą zrezygnować tylko i wyłącznie Ci lekarze, który zatrudnieni są na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jeżeli z kolei medyk prowadzi własną praktykę lekarską w ramach działalności gospodarczej, jest zobowiązany do wykupienia takiej właśnie ochrony.

Pakiet ubezpieczenia dla lekarzy obejmuje także następstwa nieszczęśliwych wypadków

Lekarz będzie mógł skorzystać z tej ochrony w przypadku gdy dojdzie do zaniedbania z jego strony. To tak naprawdę zabezpieczenie interesów pacjentów, jeżeli Ci ucierpią na skutek działań lekarza. Nigdy nie można powiedzieć, że do takiego błędu dojdzie. Jednak już nie raz można było spotkać się z taką sytuacją, że nawet najbardziej staranni lekarze doprowadzili do błędów wynikających z ich (czasem nieświadomego działania). Posiadane OC sprawiło, że nie musieli oni płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

Ochrona prawna dla lekarzy

Prawne ubezpieczenia dla lekarzy nie są obowiązkowe. Jednak warto pomyśleć o wykupie takiej polisy, ponieważ dzięki temu można zyskać wsparcie prawne w przypadku prowadzonych postępowań sądowych. Nie wiadomo czy taka ochrona będzie potrzebna. Było już jednak zaznaczone, że wypadek przy pracy może przydarzyć się tak naprawdę każdej osobie. TU oferują specjalną ochronę prawną dla lekarzy. Wszystko uzależnione jest od wyboru właściwego wariantu. W wielu przypadkach można m.in. liczyć na:

Pakiet ubezpieczenia dla lekarzy obejmuje także następstwa nieszczęśliwych wypadków

  • ochrona interesów prawnych ubezpieczonego w postępowaniach cywilnych;
  • ochrona interesów prawnych ubezpieczonego w zakresie prawa karnego i wykroczeń;
  • dochodzenie przez ubezpieczonego roszczeń z tytułu popełnienia wobec ubezpieczonego przestępstwa zniesławienia lub znieważenia.

Jest to tylko przykład. Mając świadomość tego, że taka ochrona prawna może się przydać, warto dokładnie zapoznać się z zakresem oferowanym przez TU.

NNW dla lekarzy – czy jest potrzebne?


Pakiet ubezpieczenia dla lekarzy obejmuje także następstwa nieszczęśliwych wypadków. Czy takie NNW jest obowiązkowe? Nie, ale to kolejna oferta, której obecność warto rozważyć.

Tym bardziej że sami lekarze oraz inni pracownicy medyczni pracują w środowisku, gdzie ich zdrowie także narażone jest na różne niebezpieczeństwa, np. zakażenie wirusem HIV. NNW może obejmować trwały uszczerbek na zdrowiu lub też śmierć ubezpieczonego. W tym drugim przypadku pieniądze zostaną wypłacone osobie uposażonej, która wcześniej została wskazana w umowie. Pakiet ochronny uzależniony jest tak naprawdę od wysokości składki. Tu zawsze dają do wyboru kilka opcji, którą zawsze warto rozważyć biorąc pod uwagę miejsce, gdzie się na co dzień pracuje. Przykładem mogą być te placówki medyczne, gdzie ma się do czynienia z pacjentami agresywnymi. W ich przypadku wyższa składka i ewentualne koszty leczenia powinny być wyższe.

Lekarze muszą mierzyć się na co dzień z wieloma zadaniami. Przy czym nie powinni oni zapominać o właściwiej ochroni ubezpieczeniowej.