Ubezpieczenie najemcy – zalety zawarcia polisy

Ubezpieczenie najemcy (https://iexpert.pl/najemcy/ubezpieczenie-oc-najemcy-mieszkania/) przydaje się w chwili, gdy chcemy wynająć mieszkanie, niezależnie od tego, czy znajduje się w nim wyposażenie właściciela, czy też nie. Warto skusić się na wykupienie tej składowej ubezpieczenia w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, by nie musieć płacić za szkody z własnych pieniędzy.

Dlaczego warto skusić się na ubezpieczenie najemcy?

Ubezpieczenie najemcy jest przydatne w chwili, gdy:

  • lokator wynajmuje mieszkanie bez żadnego umeblowania od właściciela lokalu. Nie musi wtedy ponosić kosztów za uszkodzenie ewentualnego wyposażenia, które może pojawić się w przyszłości w konkretnej lokalizacji.
  • osoba wynajmująca mieszkanie przypadkowo uszkodzi wyposażenie należące do właściciela mieszkania. Dzięki temu, że zadziała wtedy ubezpieczenie najemcy nie będzie powodu do płacenia za odkupienie zniszczonych sprzętów z własnych oszczędności.
  • będzie miało miejsce nieumyślne zalanie sąsiada z piętra niżej lub też kilku poziomów w dół. Nawet w chwili gdy mieszkanie znajduje się na parterze istnieje ryzyko zalania piwnic, więc ubezpieczenie najemcy jest przydatne również w tej sytuacji.

Ubezpieczenie najemcy z dowolnego Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest przydatne w powyższych oraz im podobnych sytuacjach. W związku z tym, że jest to koszt rzędu max. kilkudziesięciu złotych na rok warto skusić się na tę składową ubezpieczenia. Dobrze przyjętą praktyką jest to, że lokator ubezpiecza wyłącznie wnętrza. Za ubezpieczenie murów, sufitu, podłóg od zalania, pożaru i innych zadrzeń losowych odpowiedzialny jest właściciel danego lokum.

Ta składowa nie działa wyłącznie przy wynajmie mieszkania. Ubezpieczenie najemcy zadziała również w chwili, gdy podczas wyjazdu na narty sprzęt ulegnie zniszczeniu, w hotelu popsuje się kabina prysznicowa, czy podczas podróży kajakiem zetrze się lakier. Ubezpieczenie najemcy obowiązuje na terenie całej Polski w sytuacjach, kiedy osoba ubezpieczona coś wynajmuje i sprzęt lub mienie (wyposażenie) ulegnie zniszczeniu.

Zalety posiadania ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Posiadanie ubezpieczenia OC w życiu prywatnym przydaje się również w czasie wynajmowania mieszkania. Są to szkody wyrządzone nieumyślnie osobom trzecim. W związku z tym, że przypadkowo można stłuc lustro należące do właściciela, czy uszkodzić mu kabinę prysznicową dzięki ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym szkód nie należy naprawiać za własne pieniądze. Ubezpieczenie zadziała również  w chwili, gdy dojdzie do zalania sąsiadów. Obowiązuje ono na terenie całej Polski. Może być związane także z przypadkiem, kiedy ktoś poprosi nas o zrobienie zdjęcia i telefon ulegnie uszkodzeniu, czy podczas jazdy hulajnogą przypadkowo obdrapany zostanie lakier w samochodzie.

Nie można zapomnieć i warto wspomnieć również o tym, ze za wszystkie szkody nieumyślnie wyrządzone osobom obcym w przypadku dzieci do 18. roku życia odpowiadają ich opiekunowie. Dzięki temu, że polisę OC w życiu prywatnym można zawrzeć na wszystkie osoby dorosłe zamieszkujące pod jednym adresem nie trzeba dodatkowo płacić za każdą z nich. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia najemcy jest to wydatek roczny rzędu kilkudziesięciu złotych za wszystkie osoby dorosłe mieszkające w jednym domu, czy mieszkaniu.

Atuty obu składowych ubezpieczeń

Warto mieć jednocześnie wykupione polisy związanie z ubezpieczeniem najemcy oraz OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, że są one zawierane na okres 12 miesięcy nie trzeba zbyt często ich przedłużać. Niezależnie od tego, czy coś stanie się nieumyślnie z wyposażeniem w wynajmowanym mieszkaniu, na wczasach, czy w hotelu osoba ubezpieczona nie ponosi kosztów naprawy. To samo tyczy się OC w życiu prywatnym w stosunku do szkód wyrządzonych osobom obcym oraz ich rzeczom.