Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie górskie?

Planując wyjazd, niezależnie czy wakacyjny, czy weekendowy poświęcamy czas na przygotowanie. Szukamy bezpiecznego noclegu, atrakcji w okolicy, chcemy jak najlepiej przygotować się do wyjazdu. Niestety często zapominamy o ubezpieczeniu.

Wyjście w góry zawsze jest obarczone większym ryzykiem, niż wakacje w pięciogwiazdkowym resorcie. Musimy liczyć się, że zdarzą się sytuacje, w których konieczne będzie wezwanie pomocy. Nie zawsze muszą to być tragiczne wypadki, możemy potrzebować wsparcia w różnych sytuacjach, np. zabłądzimy skręcimy nogę, złamiemy rękę, czy utkniemy w szczelinie. W Polsce działa bezpłatnie ratownictwo górskie, podobnie sytuacja ma się w Rumuni i Słowenii. W pozostałych państwach koszt za akcje ratownicze będziemy musieli pokryć sami. Kwoty różnią się w zależności od krajów, ale zazwyczaj są on dość duże. Dlatego też planując wyjazd w góry warto wcześniej pomyśleć i zakupić ubezpieczenie górskie.

Planując wyjazd, niezależnie czy wakacyjny, czy weekendowy poświęcamy czas na przygotowanie

Co powinien zawierać dobry pakiet ubezpieczenia?

Każde ubezpieczenie, które wykupujemy z myślą o górskich wędrówkach powinno pokrywać pełne koszty akcji poszukiwawczej, transport specjalistyczny, akcji ratowniczej oraz opieki medycznej. Te usługi są podstawowym minimum, które powinno zawierać nasze ubezpieczenie. Możemy również zdecydować się na wersje rozszerzoną. Takie pakiety mogą zawierać na przykład przewiezienie poszkodowanego do jego kraju, czy pokrycie kosztów odszkodowania w ramach odpowiedzialności cywilnej. Warto zwrócić uwagę, żeby w pakiecie był zapewniony tłumacz. Jeśli dysponujemy droższym, profesjonalny sprzętem warto również rozszerzyć pakiet o zwrot kosztów zniszczonego lub utraconego sprzętu sportowego.

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele ubezpieczeń. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenie górskie. Najczęściej można spotkać oferty na roczne ubezpieczenia, ale dostępne są również te, na krótsze okresy. Koszt polisy jest uzależniony od okresu na jaki ją wykupujemy, od jej zakresu oraz kwot ubezpieczenia.

Wyjście w góry zawsze jest obarczone większym ryzykiem, niż wakacje w pięciogwiazdkowym resorcie

W podróży znacznie więcej się poruszamy, przemieszczamy i spacerujemy, często od rana do wieczora. Nasz organizm zazwyczaj nie jest przygotowany do pracy w takim środowisku. Urazy w takich sytuacjach zdarzają się bardzo często. Warto dopłacić te kilka złotych, aby mieć pewność, że w razie nieszczęśliwej sytuacji otrzymamy pomoc. 

Jakie rodzaje ubezpieczenia możemy dokupić do naszego pakietu:

  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC)
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
  • koszty akcji ratunkowych (ratownictwo)
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie od opóźnionego lotu.

Ubezpieczenie turystyczne najszybciej i najwygodniej kupimy przez interent. W sieci jest dostępnych kilka porównywark ubezpieczeniowych, które po uzupełnieniu kilku informacji na temat naszej podróży wskażą nam najkorzystniejsze warianty. W takiej porównywarce za darmo możemy otrzymać raport cen różnych opcji ubezpieczenia. Dokonanie wyboru na tej podstawie jest znacznie łatwiejsze. Przed zakupem ubezpieczenia warto zapoznać się z jego OWU- ogólne warunki ubezpieczenia. 

Dobrą praktyką jest posiadanie w podróży przy sobie numeru polisy, numeru telefonu do ubezpieczyciela, tak aby w razie konieczności móc od razu skontaktować się firmą ubezpieczającą. Wykupując ubezpieczenie możemy beztrosko cieszyć się z urlopu, czy weekendowych aktywności nie martwiąc się, że w przypadku konieczności skorzystania z pomocy otrzymamy rachunek na kosmiczną kwotę. Jest to duży komfort psychiczny i bezpieczeństwo finansowe.